Fortepian…

Fortepian od zawsze kojarzył się z potężnym, bardzo głębokim brzmieniem, które jest w stanie wprawić w drganie parkiet na którym stoi. Pomimo swoich gabarytów, fortepian doskonale sprawdza się również do grania delikatnych, niezbyt głośnych dźwięków, a to w jaki sposób zabrzmi instrument zależy nie tylko od jego konstrukcji, lecz przede wszystkim od tego w jaki sposób na nim gramy. Mówi się, że fortepian doskonale odwzorowuje osobowość muzyka i jest w tym sporo prawdy, ponieważ instrument ten jest bardzo podatny na artykulację, dzięki czemu dwóch muzyków grających tą samą kompozycję jest w stanie zabrzmieć zupełnie inaczej, grając w swoim stylu.

https://hurtowniamuzyczna.pl/offer/39/klawisze-fortepiany.html

Każdy element fortepianu odgrywa ważną rolę w tym jak instrument zabrzmieć, jednak poza ogólną konstrukcją to właśnie na klawiaturę zwraca się dużą uwagę. To od niej zależy między innymi to jaki charakter będzie miał dźwięk, czyli czy będzie głośny, dynamiczny i dudniący, czy delikatny i spokojny. Wciskając konkretny klawisz, w strunę znajdującą się wewnątrz fortepianu uderza specjalny młoteczek, co skutkuje pojawieniem się dźwięku. To jaką będzie miał dynamikę zależy od tego z jaką siłą wciśniemy ten konkretny klawisz. Można to bardzo łatwo zaobserwować oglądając występy muzyków na żywo, którzy grają skomplikowane kompozycje, takie jak na przykład Etiuda rewolucyjna. Niezwykle ważne jest również odpowiednie wykorzystanie pedałów, które pozwalają wygłuszyć brzmienie fortepianu poprzez podsunięcie do strun filcowego materiału, lub odsunięcie, co pozwala wybrzmieć dłuższym dźwiękiem.

Fortepian jest instrumentem o dużych gabarytach, a jego zakup zwykle wiąże się z bardzo długim użytkowaniem, dlatego nie powinno się kupować go w pośpiechu, lecz zamiast tego warto ograć go przed zakupem i upewnić się, że w stu procentach spełnia nasze wymagania.