Nagłośnienie a scena

Występy na scenie, takie jak koncerty czy kabarety stanowią ważną część rozrywki w ciągu roku. Zanim jednak taki występ się odbędzie, scena musi być przygotowana w taki sposób, aby dźwięk był głośny i wyraźny, nie zapominając o dodatkowym sprzęcie, na przykład oświetleniowym lub innym wpływającym na efekty wizualne.

Przygotowanie sceny jest niezwykle ważne, a w tym celu potrzebujemy nie tylko sprzętu głównego takiego jak mikrofony czy kolumny, lecz także różnorodnych akcesoriów. Niezbędne są przewody, którymi połączymy wszystkie urządzenia, takie jak mikser, wzmacniacz, kolumny czy mikrofony.

Zobacz też testy syntezatorów https://syntezator.pl/category/testy-syntezatorow/

To jakich akcesoriów użyjemy będzie oczywiście zależało od tego jaki sprzęt ze sobą połączymy. Są jednak akcesoria, które powinny znaleźć na każdej scenie. Przykładem mogą być porządne statywy mikrofonowe, które będą na tyle stabilne by nie opadać podczas występu. Wpływ na jakość dźwięku ma nie tylko sprzęt jakiego używa zespół, lecz komfort pracy jaki ma zagwarantowany, a statyw mikrofonowy może taki komfort zapewnić. Ważnym jest, aby taki sprzęt miał możliwość regulacji wysokości i aby posiadał ramię na którym można zamontować mikrofon. Wówczas wokalista będzie mógł skupić się na swoim zadaniu bez obaw o cokolwiek. Statywy nie służą jednak jedynie do podtrzymywania mikrofonów, ponieważ możemy znaleźć również statywy na głośniki. W ich przypadku solidna konstrukcja jest priorytetem, bowiem nie można sobie pozwolić na to aby kolumna spadła i uszkodziła się. Co prawda kolumnę można postawić bezpośrednio na scenie, lecz czasem uniesienie jej pozwoli lepiej nagłośnić obszar na którym znajduje się widownia, szczególnie jeśli koncert odbywa się na świeżym powietrzu. Akcesoria używane podczas występów na żywo są bardzo szeroką grupą. Nie wszystkie są niezbędne, lecz czasem warto wyposażyć się w niektóre z nich by poprawić komfort podczas gry.