Akordeon

Są instrumenty, których brzmienie jest nam doskonale znane, choć często sami nie wiemy kiedy usłyszeliśmy je po raz pierwszy. Akordeon jest jednym z takich instrumentów, ponieważ dawniej cieszył się bardzo dużą popularnością i mogliśmy usłyszeć jego dźwięki w telewizji, słuchając stacji radiowych czy przechadzając się po mieście, gdzie nierzadko można było spotkać muzyka z akordeonem. Wraz ze wzrostem popularności cyfrowych instrumentów klawiszowych, zainteresowanie akordeonem zaczęło maleć, jednak dziś można zaobserwować, że akordeon wraca do łask. Jest tak między innymi ze względu na coraz częściej obecną muzykę folkową, oraz ze względu na to, że instrument ten doskonale sprawdza się we wszystkich gatunkach muzycznych, nawet w folk metalu.

Należy liczyć się z tym, że akordeon nie jest łatwym instrumentem do opanowania, ponieważ w tym samym czasie musimy posługiwać się klawiszami, guzikami jak i nabieraniem i wypuszczaniem powietrza. Pomimo świadomości trudu nauki, muzycy coraz częściej decydują się na wybór akordeonu, bowiem każdy kto słyszał muzykę graną za jego pomocą, wie, że jej piękno i satysfakcja z jej grania jest warta poświęcenia. Akordeon w zależności od modelu wyposażony jest w różną ilość klawiszy i guzików im odpowiadających. Instrument ten jest bardzo podatny na artykulację, co oznacza, że charakter brzmienia zależy od naszego sposobu gry. Akordeon jest instrumentem zarówno klawiszowym, jak i dętym.

Co prawda nie wydmuchujemy powietrza z płuc, lecz nabieramy bezpośrednio za pomocą instrumentu. Wypuszczając powietrze powoli i stopniowo, będziemy w stanie uzyskać delikatny, przeciągły dźwięk, lecz jeśli tylko wypuścimy powietrze nagłym, mocniejszym naciskiem, dźwięk stanie się głośniejszy i bardziej dynamiczny. Wpływ na charakter brzmienia ma również to w jaki sposób wciskamy klawisze. Na akordeonie możemy grać za pomocą różnych technik, takich jak na przykład vibrato. Dobrej jakości akordeon nie musi kosztować fortuny, czego przykładem mogą być niektóre modele cenionej firmy Hohner.