Wybieramy pełnowymiarową klawiaturę MIDI

Z roku na rok, klawiatury MIDI stają się co raz bardziej popularne. Kolejni muzycy i producenci muzyczni przesiadają się na w pełni cyfrowe stacje robocze. Jednym z najbardziej popularnych i za razem jednym z pierwszych elementów w jaki wyposażamy nasze studio jest klawiatura MIDI. Pozwala nam ona, na przypisanie do klawiszy i kontrolerów, dowolnych brzmień oraz efektów za pomocą komputera, co daje nam niemal nieograniczone możliwości jej wykorzystania.

Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej 88 klawiszowym klawiaturom. Zaskakujący może być fakt, że takich modeli istnieje zaledwie garstka. Może to być spowodowane tym, że nie każdy zwyczajnie potrzebuje aż tak dużej klawiatury. Warto jednak wspomnieć, że 88 klawiszy to tyle, ile posiadają standardowe pianina. Jeżeli więc chcemy mieć możliwość emulacji pełnego pianina, powinniśmy zainwestować właśnie w taką klawiaturę.

Jak wybrać 88 klawiszową klawiaturę MIDI?

Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas kupowania klawiatury. Oto ważniejsze z nich:

– Ile chcemy wydać? Niektóre klawiatury 88 klawiszowe mogą się wydawać nieco drogie w porównaniu do mniejszych kontrolerów, jednak istnieją modele, które oferują dobrą jakość za rozsądną cenę. Jednakże im więcej pieniędzy wydamy, tym więcej dodatkowych funkcji będzie posiadała klawiatura.

– Czy potrzebujemy dodatkowych funkcji? Istnieją modele klawiatur, które są wyposażone tylko w klawisze i co najwyżej w kontrolery wysokości oraz modulacji. Możemy również spotkać produkty, które oferują o wiele więcej, między innymi dodatkowe suwaki, pokrętła czy nawet pady perkusyjne. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy to wszystko nam się przyda?

– Dołączone oprogramowanie. Producenci często dołączają do swoich produktów oprogramowanie w postaci wtyczek VST czy nawet specjalnych wersji popularnych stacji DAW. Warto na to zwrócić uwagę, gdyż w ten sposób możemy zaoszczędzić na kupowaniu dodatkowego softu.
– Podróżowanie. Klawiatury 88 klawiszowe są zazwyczaj dosyć ciężkie i wielkie. Warto mieć to na uwadze, jeżeli planujemy w przyszłości z nią podróżować.

Poniżej przedstawimy kilka wartych uwagi modeli.

M-Audio Keystation 88

To jeden z najprostszych oraz najtańszych modeli w naszym zestawieniu. Za ok. 800 zł otrzymujemy produkt, który będzie przede wszystkim spełniał rolę klawiatury bez zbędnych kontrolerów. Jednakże mamy tutaj do dyspozycji kontrolery wysokości dźwięku i modulacji oraz kilka dodatkowych, które pozwolą na bezpośrednie sterowanie oprogramowaniem muzycznym. Dodatkowym atutem jest kompatybilność z zewnętrznymi pedałami sustain, dzięki którym nadamy naszej grze więcej naturalnego feelingu. Na koniec warto wspomnieć o dodatkowym pakiecie oprogramowania. Do naszej dyspozycji trafia SONiVOX Eighty-Eight Ensemble, czyli prosta aczkolwiek dobra wtyczka VST emulująca brzmienie pianina. Możemy więc zacząć grać, zaraz po wyjęciu klawiatury z pudełka. Jeżeli porównamy cenę tego modelu z innymi, mniejszymi modelami z serii Keystation, okazuje się że oferują on najlepszy stosunek wielkości do ceny, dlatego warto wziąć go pod uwagę.

http://hurtowniamuzyczna.pl/offer/88/1427/m-audio-keystation-88-es.html

Alesis Q88

Modele Alesisa z serii Q są już na rynku od dłuższego czasu i cieszą się bardzo dobrą reputacją. Można powiedzieć, że przetrwały próbę czasu. Jest to kolejny po Keystation przedstawiciel przyjaznych dla naszego portfela klawiatur MIDI. Posiada półważoną, dynamiczną klawiaturę, która jest solidnie wykonana oraz daje bardzo dobre odczucia podczas gry. Znajdziemy tutaj również kontrolery wysokości dźwięku i modulacji, a także klawisze zmiany oktawy (w górę i w dół), co jeszcze bardziej zwiększa zakres nutowy klawiatury. Alesis wyposażył swoją klawiaturę również w wejście na pedał ekspresji. Całość jest zasilana za pomocą USB, co może się okazać dużym udogodnieniem w różnych sytuacjach. Dodatkowych atutem jest fakt, że w pakiecie dostajemy Abletona Live Lite (Alesis Edition). Jeżeli więc zależy nam na DAW będzie to dobry wybór. W przeciwnym wypadku, zostajemy niestety bez żadnego niezależnego instrumentu VST.

http://hurtowniamuzyczna.pl/offer/88/18794/alesis-q88.html

M-Audio Qxygen 88

Qxygen 88 to kolejny 88 klawiszowy kontroler, na który warto zwrócić uwagę. W porównaniu do dwóch poprzednich, model ten oferuje kilka dodatkowych funkcji. Klawiatura ta jest zauważalnie droższa od dwóch poprzednich, jednak w zamian otrzymujemy między innymi ważoną, młoteczkową klawiaturę, dedykowaną sekcję transportu oraz przycisków wyboru dla niektórych DAW. To co odróżnia ją od tańszych modeli, to programowalne kontrolery obrotowe, suwaki oraz dodatkowe przyciski. Możemy ich użyć na przykład do kontroli w czasie rzeczywistym efektów takich jak filtry czy reverb. Może to być w szczególności przydatne podczas występów live. Podsumowując, jest dobra klawiatura ze średniej półki cenowej, przeznaczona dla osób które potrzebują dodatkowej kontroli w czasie rzeczywistym (np. na koncercie).

http://hurtowniamuzyczna.pl/offer/88/10250/m-audio-oxygen-88.html