Jest wiele rodzajów instrumentów klawiszowych, a największą różnorodność znajdziemy wśród klawiszy elektronicznych, takich jak keyboard, syntezator, stage piano czy pianino cyfrowe, jednak to instrumenty takie jak pianino uważane są za elitarne i to one przetarły szlak swoim elektronicznym odpowiednikom. Pianino posiada bardzo długą i niezwykle bogatą historię, a jego brzmienie jest głębokie i bardzo czyste.
Dobry muzyk nie potrzebuje wbudowanych brzmień aby zabrzmieć na różne sposoby, ponieważ konstrukcja pianina pozwala regulować brzmienie za pomocą zmiany samego sposobu gry. Wewnątrz instrumentu znajdziemy struny, dlatego choć pianino jest instrumentem klawiszowym, to również można je zaliczyć do instrumentu strunowego. Struny te wprawiane są w drżenie za pomocą stukających w nie mechanicznych elementów zwanych potocznie młoteczkami, które poruszają się po wciśnięciu odpowiedniego klawisza. To z jaką siłą i dynamiką młoteczek uderzy w strunę zależy od tego jak mocno wciśniemy klawisz. To właśnie dlatego klawiatura w pianinie jest jednym z najtrudniejszych elementów do wykonania, ponieważ każdy klawisz musi w dokładny sposób sterować młoteczkiem aby zapewnić muzykowi możliwość poprawnej artykulacji.
Artykulacja, czyli wpływ na charakter brzmienia za pomocą zmiany sposobu gry, jest możliwa również za pomocą wbudowanych pedałów. Mają one za zadanie przytłumić lub pozwolić wybrzmieć strunom z zależności od tego czy wciśniemy pedał czy też go zwolnimy. Wpływ na brzmienie pianina ma bardzo wiele czynników, przy czym największy wpływ ma to jakiego drewna użyto do produkcji instrumentu. Najlepiej samodzielnie ograć pianino przed kupnem, bo tylko w ten sposób upewnimy się czy brzmienie jest dokładnie takie na jakim nam zależy. Wiele może nam powiedzieć także sama marka, ponieważ na rynku muzycznym znajdziemy producentów, których instrumenty zawsze są wykonane z dbałością o detale. Warto celować w firmy takie jak Kawai czy Yamaha. Po zakupie pozostaje już tylko transport i umiejscowienie instrumentu w domu. Ustawiając pianino pamiętajmy, by nie dociskać go całkowicie do ściany. Kilkucentymetrowa przestrzeń pomiędzy ścianą a tyłem instrumentu pozwoli wybrzmieć mu pełniej, bez zakłóconej artykulacji.